Prawidłowo dobrana brama garażowa stanowi idealne wykończenie naszego domu. Ale czy wiesz, jak taka brama jest skonstruowana? Z jakich elementów się składa? Dowiedz się, jaka jest budowa garażowej bramy segmentowej.

Brama segmentowa zbudowana jest z prowadnic pionowych, poziomych podsufitowych i skrzydła wykonanego z paneli stalowych. Cała konstrukcja wykonana jest z elementów ocynkowanych, które pełnią funkcję zabezpieczania antykorozyjnego i zapewniają długą żywotność elementów bramy. Do takich elementów należą również sprężyny. Wyróżniamy cztery podstawowe układy sprężyn: sprężyny naciągowe, sprężyny skrętne montowane z przodu przy nadprożu, sprężyny skrętne montowane na końcu prowadnic poziomych oraz sprężyny skrętne montowane z przodu przy naprożu. Dobór sprężyn dokonywany jest w zależności od warunków zabudowy, a w szczególności od wysokości nadproża.

Przejdźmy teraz do skrzydła bramy. Panele bramy wykonane są: z blachy stalowej ocynkowanej, wypełnione bezfreonową pianką poliuretanową, powlekane farbami poliestrowymi lub okleinowane, zabezpieczone okuciami z blachy stalowej ocynkowanej. Brama posiada również zawiasy boczne i środkowe, w których osadzono suwliwe rolki łożyskowane, które prowadzą skrzydło bramy w prowadnicach. Montowany jest również system uszczelnień – bramy uszczelniane są na całym obwodzie oraz na styku dwóch paneli. Ważną cechą bramy jest to, że posiada specjalnie wyprofilowane panele, które uniemożliwiają przytrzaśnięcie palców w miejscu ich łącznia. Już nie musimy się martwić, że podczas użytkowania bramy może dojść do niefortunnego i co najważniejsze, bolesnego zdarzenia.