Przyglądamy się bliżej bramom garażowym: energooszczędnej wersji ocieplonej i pozornie tańszej nieocieplonej.

Brama garażowa przylegająca do budynku mieszkalnego może być źródłem ucieczki ciepła. W analizie termicznej domu bramy bardzo często są elementem pomijanym. Zapominamy bowiem, że garaż może również odpowiadać za straty ciepła, a co za tym idzie, za większe koszty za ogrzewanie.

Sposób otwierania bramy garażowej ma znaczenie !

 

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na ucieczkę ciepła z domu jest sposób otwierania bramy. W przypadku bram uchylnych potrzebujemy odpowiednią przestrzeń do prawidłowego jej funkcjonowania. Bramy te wymagają ok 1 – 2 metrów wolnego miejsca przed garażem. Ograniczeń takich nie mamy w przypadku bram segmentowych czy roletowych. Przesuwają się one pionowo w górę, nie zajmując tym samym miejsca w garażu.

Kwestie związane z funkcjonowaniem i estetyką bram garażowych z pewnością są istotne, warto również zastanowić się nad zakupem bramy ocieplanej. Wprawdzie brama taka jest dużo droższa, stanowi jednak inwestycję, która zwraca się po kilku latach użytkowania zarówno w postaci oszczędności w ogrzewaniu, jak i w poprawie komfortu cieplnego całego domu.

Na czym polega różnica między bramą ocieploną, a bramą nieocieploną?

Różnica między bramą segmentową ocieploną a nieocieploną polega na tym, ze stosuje się dodatkową warstwę składającą się z materiału termoizolacyjnego (najczęściej stosuje się bez-freonową piankę poliuretanową lub styropian o grubości 40 – 42 mm). Izolację taką umieszcza się między wewnętrzną a zewnętrzną warstwą powłoki metalowej. Dzięki temu brama garażowa posiada doskonałą izolację cieplną. Ogromną zaletą takiej izolacji jest również fakt, że na bramie nie skrapla się woda, a co za tym idzie – okres użytkowania zostaje wydłużony.

Ocieplenie bram segmentowych

Bramy segmentowe zbudowane są z pojedynczych elementów połączonych zawiasami. W miejscach tych łączeń izolacyjność bramy jest niższa, dlatego też na całym obwodzie ościeżnicy mocowana jest uszczelka, która zapobiega ucieczce ciepła na zewnątrz, nie dopuszcza zimna i wilgoci, kurzu oraz pyłu. Ocieplona brama utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz pomieszczenia i oszczędza energię. Współczynnik przenikania ciepła (U) w bramie segmentowej wynosi ok. 1,00 w/m2K, co świadczy o doskonałej izolacyjności.

Kiedy bramy nieocieplone?

Nieocieplone bramy garażowe sprawdzają się tylko w przypadku wolnostojących i nieogrzewanych garaży. Jeśli garaż przylega do budynku mieszkalnego, wówczas zaleca się wybór wersji ocieplanej. Zarówno jedna jak i druga wersja dostępna jest w dowolnym kolorze z bogatej palety barw RAL.

Bramy garażowe dostępne są zarówno w wersji ocieplonej, jak i nieocieplonej. Tylko od Ciebie zależy, która brama będzie najbardziej odpowiednia i dopasowana do Twoich potrzeb.