Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych? Jakie czynniki powinny mieć decydujący wpływ na dobór stolarki otworowej?

Decydując się na zakup drzwi do domu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i estetykę, a także typ i materiał, z jakiego są wykonane.

Estetyka: Drzwi reprezentacyjne czy proste?

Drzwi zewnętrzne tak jak okna, balustrady, okiennice, pod względem wielkości, kształtu i koloru są elementem elewacji, która powinna być zaprojektowana przez architekta. Co ciekawe, jasne drzwi sprawiają na ogół wrażenie lekkich i mniej przyciągają wzrok, natomiast drzwi ciemne wyglądają na masywne i zwracają na siebie większą uwagę (bardzo ważny jest też kontrast kolorów).

Drzwi reprezentacyjne pasują do stylu willowo-rezydencjonalnego, mogą być wieloskrzydłowe, dekoracyjnie rzeźbione czy przeszklone. Wymagają specjalnego otoczenia i przestrzeni. Nietypowo natomiast mogą wyglądać w małym domu lub w tzw. szeregówce. W takich rozwiązaniach lepiej sprawdzają się proste formy i naturalne kolory. Warto wziąć pod uwagę, że drzwi dwuskrzydłowe z licznymi przeszkleniami będą dużo droższe. Alternatywą dla drzwi typowych może być wybór (za dodatkową opłatą) oryginalnej klamki, kołatki, skrzynki na listy itp. Odpowiednio dopasowana galanteria drzwiowa nawet z prostych, zwykłych drzwi może uczynić wyjątkowe i niepowtarzalne rozwiązanie.

Materiał i typ drzwi zewnętrznych

W domach jednorodzinnych najczęściej spotykanych rozwiązaniem są drzwi drewniane. Drewno, z którego wykonane są drzwi, jest jednocześnie materiałem konstrukcyjnym, wygłuszeniem i termoizolacją.

Nowoczesne drzwi drewniane są odporne na warunki atmosferyczne w zakresie zarówno przenikalności ciepła, jak i skłonności do paczenia się skrzydła. Drzwi z drewna wyposażone są w trwałe wielopoziomowe uszczelki, dodatkową izolację cieplną i wzmocnienia przeciwwyważeniowe.

Drzwi zewnętrzne stalowe

Drzwi stalowe mogą do złudzenia przypominać drewniane. W przypadku drzwi pokrytych folią PVC nie mamy żadnych problemów z izolacyjnością. Blacha jest materiałem dobrze przewodzący ciepło, lecz drzwi posiadają warstwę termoizolacyjną. Zdarza się jednak, że przy dużych mrozach krawędź drzwi może przymarznąć do progu (szczególnie wtedy, gdy po odwilży nastąpi mróz). Drzwi aluminiowe, przez wzgląd na swój wygląd, pasują przede wszystkim do budynków nowoczesnych, o odważnej architekturze. Wyposażone mogą być również w duże przeszklenia o nietypowych i oryginalnych kształtach. Atutem drzwi stalowych jest niewątpliwie ich piękny, intensywny kolor. Tym samym podkreślają swoją odrębność wobec drzwi drewnianych.

Drzwi zewnętrzne jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe i asymetryczne

Domy zaprojektowane na styl dworkowy lub okazałe rezydencje mogą być odpowiednim miejscem dla drzwi wieloskrzydłowych. Jednakże drzwi o dwóch skrzydłach mają skomplikowaną konstrukcję i są znacznie droższe.
Drzwi jednoskrzydłowe są wyborem uniwersalnym. Pasują niemalże do każdego domu, jednak nie każdemu dodają właściwego szyku. Drzwi stalowe są wygodne w użytkowaniu i łatwe do zabezpieczenia, a ich szerokość dostosowana jest do każdego otworu wejściowego. Są idealnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie.

Przeszklenia: za i przeciw

Przeszklenia stosowane są zarówno w drzwiach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Mają one formę wąskiego, pionowego otworu, tym samym przepuszczając światło zewnętrzne do holu. Wąskie przeszklenie jest stuprocentowo bezpieczne – w żaden sposób nie ułatwia włamania, gdyż jest zbyt małe, aby złodziej mógł się przez nie przedostać. Drzwi z przeszkleniem mogą powodować niewielką stratę izolacji cieplnej. Straty te może powodować nie tyle szyba, co jej jakość montażu w skrzydle drzwi. Modnym rozwiązaniem są tzw. bulaje – imitują przeszklenia
i pierwotnie były stosowane na statkach. Okrągłe o solidnych, chromowych ramach, przykręcone dużymi śrubami – dokładnie tak jak na statkach czy jachtach. Równie polecanym rozwiązaniem są przeszklenia wyposażone w szprosy, dzielące szybę na równe części. Coraz częściej stosuje się także przeszklenie z fusingu – grube i ciężkie, mogące posiadać różną fakturę powierzchni. Należy pamiętać – im większe przeszklenie, tym trudniej dbać o czystość drzwi, gdyż widać na niej każdy brud i dotknięcie palcami.

Termoizolacja drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne mają większą przenikalność cieplną niż otaczająca je ściana, dlatego też, aby wyrównać straty ciepła, strefa wokół nich powinna być dodatkowo ogrzewana. W przypadku drzwi drewnianych izolację (częściowo) zapewnia materiał konstrukcyjny. Aby spełnić wymagania współczesnego budownictwa, ocieplenie stosuje się także w skrzydle, najczęściej w postaci pianki poliuretanowej. Problemem w drzwiach stalowych i aluminiowych jest łatwa zdolność do przewodzenia ciepła. Dlatego też, w drzwiach takich stosowane są specjalne przekładki do profili z materiału izolacyjnego.

Drzwi na taras – rozsuwane czy rozwierane ?

Drzwi rozsuwane są często polecane przez sprzedawców stolarki otworowej. Nie zawsze jednak warto je kupować. Nowoczesny wygląd i wygoda nie powinny przysłaniać ewentualnych wad takiego rozwiązania. Przede wszystkim należy użyć więcej siły do każdorazowego otwarcia. Jeśli zatem mamy zamiar często je otwierać i zamykać, powinniśmy się na to przygotować. Prowadnice drzwi (górna i dolna) wymagają miejsca i bardzo precyzyjnego planowania poszczególnych warstw i grubości podłogi. Odstępstwa od wcześniejszych planów mogą powodować
niedopasowanie wysokości progu lub prowadnicy do płaszczyzny podłogi. Prowadnice są wrażliwe na zabrudzenia i wymagają częstej konserwacji.

Drzwi zewnętrzne niewątpliwie stanowią stały (choć ruchomy) element naszego domu. Idealnie dopasowane drzwi są naszą wizytówką, która zaprasza domowników i gości do swojego wnętrza. Abyśmy mogli czuć się dobrze we własnym domu czy mieszkaniu, bardzo ważny jest ich prawidłowy dobór.