Podstawowym zadaniem drzwi łazienkowych jest ich prawidłowa wentylacja, która zabezpiecza przede wszystkim ściany i sufit przed skutkami nadmiernej wilgoci. Jak wybrać drzwi do łazienki i jakie regulacje prawne muszą spełniać?

Drzwi do łazienki oddzielają pomieszczenia o różnej wilgotności, dlatego ich podstawą jest prawidłowa wentylacja. Ma ona na celu zabezpieczenie łazienki, a przede wszystkim ścian i sufitu przed skutkami nadmiernej wilgoci. Wybór odpowiednich drzwi do naszej łazienki może okazać się niełatwym zadaniem. Drzwi łazienkowe nie mogą być całkiem dowolne, muszą one spełniać kilka ważnych wymogów prawnych. Spełnienie tych wymogów ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników.

Po pierwsze bezpieczeństwo – spełnienie wymogów prawnych

Wymiary
Wymiary drzwi łazienkowych są określone prawem budowlanym – ich szerokość musi mieć co najmniej 80 cm (rozmiar 80) oraz wysokość 2 metry.

Otwieranie
Regulacje prawne dotyczą także sposobu otwierania drzwi łazienkowych. Muszą otwierać się do zewnątrz, co ułatwia wejście do środka w przypadku zasłabnięcia, omdlenia czy przewrócenia się osoby znajdującej się w łazience.

Zamek
Przy okazji bezpieczeństwa warto dodać, że najlepszym i najbardziej popularnym zamkiem jest ten z rozetą (pozwala w łatwy sposób otworzyć drzwi z zewnątrz, np. śrubokrętem lub monetą).

Wentylacja
Najbardziej znana jest kratka wentylacyjna (spełnia kolejny wymóg prawa budowlanego, który mówi, że sumaryczny przekrój otworów dla dopływu powietrza nie może być mniejszy niż 0,022m2. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są otwory wentylacyjne osłonięte ozdobnymi nakładkami, zwanymi tulejami wentylacyjnymi. otwory wentylacyjne nie spełniają jednak wymogu budowlanego, gdyż dają zbyt małą powierzchnię wentylacyjną, niemniej jednak są bardzo popularne.

To jakie drzwi do łazienki?

Białe drzwi z charakterystycznym małym okienkiem na górze i kratką wentylacyjną stanowią już dziś przeżytek i coraz chętniej sięgamy po atrakcyjne rozwiązania. Oferta producentów w zakresie wyboru wewnętrznych drzwi łazienkowych jest naprawdę bogata. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto się dobrze zastanowić i przejrzeć dokładnie ofertę rynkową w celu dopasowania pod kątem wizualnym i użytkowym. Styl łazienki często odzwierciedla sposób, w jakim mamy urządzone całe mieszkanie czy dom. Zastanówmy się, czy chcemy drzwi pełne czy z przeszkleniem, czy może nawet całe ze szkła. Zwolennicy klasycznych rozwiązań częściej wybierają drzwi drewniane lub utrzymane w naturalnych odcieniach orzecha. W łazience bez okna warto zdecydować się na model z przeszkleniem lub w całości ze szkła. Drzwi takie są bardzo praktyczne, gdyż naturalne światła rozjaśnia łazienkę. Nie należy obawiać się przy tym utraty poczucia intymności i prywatności, ponieważ szkło mleczne czy matowe nie jest przezroczyste. Drzwi szklane nadają lekkości i nowoczesności pomieszczeniu, dodaje uroku zarówno łazience, jak i całemu wnętrzu. Szkło dostępne jest w różnych kolorach i o różnej fakturze, co pozwala na mnogość opcji do wyboru. Różnorodność możliwości daje gwarancję harmonijnego wkomponowania się w aranżację każdej łazienki.

Podsumowując, wybór odpowiednich drzwi do łazienki wcale nie jest prostym zadaniem. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, jednak optymalne dopasowanie do wnętrza do nam poczucie prywatności, chwile relaksu, a co najważniejsze – będzie służyć przez wiele lat.