Odpowiedni wybór okien, drzwi i bramy ma duże znaczenie dla utrzymania ciszy i ciepła domu. W jakim stylu zatem wybrać stolarkę otworową? W jakiej wielkości?

Czy decydując się na zakup bramy, okien i drzwi musimy koniecznie kierować się jednym stylem? Nie, niekoniecznie.

Drzwi wejściowe są najczęściej zlokalizowane na tej samej elewacji, co brama garażowa. I niestety, nie zawsze do siebie pasują. Stalowa, tłoczona brama w zestawieniu z drewnianymi drzwiami z fantazyjnym przeszkleniem są przykładem źle dobranych elementów stolarki. Na rynku dostępne są produkty, które można dowolnie ze sobą łączyć – według stylu, materiału czy koloru.

Bramy, drzwi, okna

Odznaczają się przy tym niepowtarzalnym designem.

Na prawidłowy wybór stolarki otworowej ma także wpływ architektura domu. W nowoczesnych domach świetnie prezentują się duże okna aluminiowe. W budynkach tradycyjnych lepiej prezenują się okna drewniane ze szprosami i słupkami.

Nie musimy od razu decydować się na identyczne rowziązanie przy wyborze bramy, okien i drzwi. Ustalmy sobie ramy, skupmy na prostocie lub bogactwie i dobierzmy to, co będzie nam najbardziej odpowiadać wizualnie.

Okna – jakie wybrać?

Jeden styl jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym, jednak brama czy drzwi nie muszą być identyczne (mogą się różnić akcentem).

JEDNAK ZANIM WYBIERZESZ…

Ponieważ na rynku jest bardzo dużo firm oferujących bramy, drzwi i okna, zamiast odwiedzać wszystkie firmy po kolei, polecamy podejść do wyboru stolarki metodycznie. Na początek określmy kryteria wyboru, zdecydujmy jakie okna chcemy: plastikowe, drewniane czy aluminiowe. Następnie wybieramy firmy posiadające w ofercie okna, które nas interesują – ze względu na rozwiązanie, energooszczędność czy estetykę. Wysyłamy zapytania do tych konkretnych firm i możemy rozpocząć negocjacje. Taki schemat decyzyjny powtarzamy przy wyborze drzwi i bram do naszego domu. Zwróćmy również uwagę na wybór producenta, opinie klientów i jakość obsługi.